Skip to content

192 Norman WayParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jan 6, 1998

Property Information

Block2709
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,269
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
55%
Improvement Value:$304,100
45%
Total Assessment$671,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,546+3.1%
2024$9,261+7.2%
2023$8,641+8.4%
2022$7,970+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

DeedBook 8037, Page 210Recorded1/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1955