Skip to content

491 Paramus RoadParamus, NJ 07652

Built 1940

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 28, 2001

Property Information

Block4001
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
54%
Improvement Value:$328,800
46%
Total Assessment$709,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+3.4%
2024$9,385+8.6%
2023$8,642+3.8%
2022$8,328+10.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 8439, Page 524Recorded1/28/2002

Property Built

Built

Year Built: 1940