Skip to content

493 Paramus RoadParamus, NJ 07652

Built 1969

Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block4001
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,300
41%
Improvement Value:$522,100
59%
Total Assessment$888,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+2.7%
2024$12,007+7.6%
2023$11,155+3.9%
2022$10,739-4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 7803, Page 748Recorded7/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1969