Skip to content

512 Kendrick StreetParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 12, 1998

Property Information

Block4006
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,300
52%
Improvement Value:$442,600
48%
Total Assessment$921,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,684+2.9%
2024$12,323+8.0%
2023$11,411+3.6%
2022$11,010+22.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 8120, Page 344NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/16/1998

Property Built

Built

Year Built: 1954