Skip to content

508 Kendrick StreetParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block4006
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,557
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,300
51%
Improvement Value:$460,300
49%
Total Assessment$939,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,902+3.2%
2024$12,499+8.1%
2023$11,566+3.7%
2022$11,152-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,557DeedBook 8494, Page 252NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/25/2002

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 8315, Page 228Recorded10/16/2000

Property Built

Built

Year Built: 1952