Skip to content

191 Mayfair RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1,111,000
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block4007
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,700
52%
Improvement Value:$379,700
48%
Total Assessment$796,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,325+2.9%
2024$11,006+7.9%
2023$10,199+6.1%
2022$9,613+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,111,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 5512, Page 840Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 8036, Page 266Recorded1/20/1998

Property Built

Built

Year Built: 1954