Skip to content

470 Mayfair RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block4007
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,600
55%
Improvement Value:$351,100
45%
Total Assessment$772,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,984+3.1%
2024$10,652+7.9%
2023$9,871+6.1%
2022$9,304+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7991, Page 459Recorded8/1/1997

Property Built

Built

Year Built: 1954