Skip to content

483 Cedar LaneParamus, NJ 07652

Built 2017

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block4007
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,631
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,400
28%
Improvement Value:$1,036,000
72%
Total Assessment$1,447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,712+2.6%
2024$20,180+7.5%
2023$18,770+5.7%
2022$17,765-6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,631DeedBook 3374, Page 2137Recorded10/15/2019

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 2731, Page 1195NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017