Skip to content

186 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Sep 15, 2010

Property Information

Block4009
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
60%
Improvement Value:$269,100
40%
Total Assessment$676,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+3.6%
2024$9,281+7.9%
2023$8,599+6.3%
2022$8,093+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 528, Page 491Recorded9/17/2010

Property Built

Built

Year Built: 1954