Skip to content

224 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Mar 14, 2011

Property Information

Block4009
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
58%
Improvement Value:$295,300
42%
Total Assessment$697,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,911-0.8%
2024$9,989+7.9%
2023$9,256+6.2%
2022$8,715+11.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 708, Page 1970Recorded3/29/2011

Property Built

Built

Year Built: 1954