Skip to content

563 Beech LaneParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Dec 1, 2000

Property Information

Block4903
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,900
54%
Improvement Value:$382,600
46%
Total Assessment$831,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,391+2.9%
2024$11,069+8.0%
2023$10,248+3.5%
2022$9,899+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 8340, Page 222Recorded1/12/2001

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 8267, Page 761Recorded4/26/2000

Property Built

Built

Year Built: 1964