Skip to content

W 192 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block4010
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SFG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,400
37%
Improvement Value:$713,300
63%
Total Assessment$1,136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,809+0.8%
2024$15,676+5.3%
2023$14,891+4.4%
2022$14,259+8.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926