Skip to content

505 Cedar LaneParamus, NJ 07652

Built 1945

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4010
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,500
58%
Improvement Value:$314,600
42%
Total Assessment$751,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+3.3%
2024$9,884+8.6%
2023$9,097+3.6%
2022$8,780+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945