Skip to content

W 194 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block4010
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,600
68%
Improvement Value:$169,800
32%
Total Assessment$526,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+3.3%
2024$6,852+8.8%
2023$6,300+3.2%
2022$6,106-8.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930