Skip to content

99 Fairfield DrParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block402
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,200
64%
Improvement Value:$171,400
36%
Total Assessment$473,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+3.3%
2024$6,500+10.0%
2023$5,906+7.1%
2022$5,517-6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 8607, Page 541Recorded8/26/2003

Property Built

Built

Year Built: 1953