Skip to content

111 Cloverdale AvenueParamus, NJ 07652

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2004

Property Information

Block405
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,800
71%
Improvement Value:$122,000
29%
Total Assessment$413,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,803+4.0%
2024$5,581+12.5%
2023$4,962-1.2%
2022$5,023+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

DeedBook 7902, Page 749Recorded8/14/1996

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7374, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1908