Skip to content

110 Cloverdale AvenueParamus, NJ 07652

Built 1930

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 18, 2007

Property Information

Block406
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,500
55%
Improvement Value:$236,300
45%
Total Assessment$521,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360+3.5%
2024$7,110+10.4%
2023$6,441+7.4%
2022$5,999-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,497DeedBook 9236, Page 302Recorded1/22/2007

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,497DeedBook 8656, Page 469Recorded2/4/2004

Property Sale

Sale
$382,250

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8487, Page 919NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/9/2002

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 7336, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1930