Skip to content

107 West View AvenueParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1998

Property Information

Block406
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage746
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,500
59%
Improvement Value:$195,300
41%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,854+3.5%
2024$6,619+10.6%
2023$5,986+7.5%
2022$5,568+7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948