Skip to content

466 Cedar LaneParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block4105
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,900
56%
Improvement Value:$330,800
44%
Total Assessment$745,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,593+2.9%
2024$10,293+8.0%
2023$9,534+6.2%
2022$8,980+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 908, Page 1960Recorded12/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 1959