Skip to content

139 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$258,875
Last Sale Date
Aug 7, 2013

Property Information

Block4105
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,718
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,100
52%
Improvement Value:$373,700
48%
Total Assessment$781,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,117+2.8%
2024$10,813+7.9%
2023$10,022+6.1%
2022$9,442+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$258,875

From:

To:

Sq Ft2,718DeedBook 1679, Page 673NU CodeFamily (1)Recorded6/2/2014

Property Sale

Sale
$532,500

From:

To:

Sq Ft3,110DeedBook 8640, Page 150Recorded12/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1954