Skip to content

109 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block4109
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,200
59%
Improvement Value:$277,600
41%
Total Assessment$682,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,685+2.8%
2024$9,419+8.2%
2023$8,708+6.4%
2022$8,187+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 1185, Page 1833Recorded10/26/2012

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 8611, Page 998Recorded9/10/2003

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 8342, Page 536NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1954