Skip to content

138 Gertrude AvenueParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 31, 1993

Property Information

Block410
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,800
57%
Improvement Value:$233,400
43%
Total Assessment$546,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,752+3.5%
2024$7,492+10.3%
2023$6,791+7.2%
2022$6,337+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7634, Page 891Recorded9/13/1993

Property Built

Built

Year Built: 1948