Skip to content

265 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Mar 15, 1994

Property Information

Block3816
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
62%
Improvement Value:$208,700
38%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,585+2.9%
2024$7,369+9.3%
2023$6,745+5.3%
2022$6,404+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7682, Page 257Recorded3/18/1994

Property Built

Built

Year Built: 1950