Skip to content

450 Evergreen Pl.Paramus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 28, 1993

Property Information

Block4111
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,500
53%
Improvement Value:$438,300
47%
Total Assessment$923,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,696+2.1%
2024$12,436+8.2%
2023$11,495+3.7%
2022$11,082+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft13DeedBook 7625, Page 873Recorded8/9/1993

Property Sale

Sale
$316,500
DeedBook 7289, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1962