Skip to content

462 Evergreen PlaceParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block4111
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,100
63%
Improvement Value:$264,700
37%
Total Assessment$711,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+3.1%
2024$9,353+8.4%
2023$8,626+3.4%
2022$8,345+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 3014, Page 2335Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$403,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 1469, Page 1579Recorded7/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953