Skip to content

S 84 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 28, 2005

Property Information

Block413
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,162
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,300
43%
Improvement Value:$592,500
57%
Total Assessment$1,034,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,702+3.4%
2024$14,214+7.9%
2023$13,167+5.2%
2022$12,519-0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,162DeedBook 8796, Page 987Recorded4/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1951