Skip to content

Route 17(Block 413 Lot 4)Paramus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block413
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBSG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,750,000
40%
Improvement Value:$4,198,400
60%
Total Assessment$6,948,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$102,592+0.3%
2024$102,296+7.9%
2023$94,771+1.0%
2022$93,861+43.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948