Skip to content

412 Abbott RdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block4203
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
56%
Improvement Value:$340,500
44%
Total Assessment$772,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,540+8.7%
2024$9,695+8.3%
2023$8,951+7.6%
2022$8,323+24.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 3351, Page 2156Recorded9/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955