Skip to content

100 Benton RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block4203
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,000
73%
Improvement Value:$163,100
27%
Total Assessment$604,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+3.3%
2024$7,851+8.1%
2023$7,261+6.5%
2022$6,819+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 4021, Page 238NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952