Skip to content

39 Demarest RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 27, 1997

Property Information

Block4205
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,700
47%
Improvement Value:$503,500
53%
Total Assessment$957,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,169+3.1%
2024$12,767+8.2%
2023$11,796+6.2%
2022$11,111+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 7975, Page 935Recorded6/4/1997

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7615, Page 445Recorded7/1/1993

Property Built

Built

Year Built: 1952