Skip to content

W 32 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block4205
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,893
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,700
56%
Improvement Value:$302,800
44%
Total Assessment$681,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,302+2.6%
2024$9,064+8.1%
2023$8,386+6.2%
2022$7,895+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,893DeedBook 5259, Page 1037Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8153, Page 953Recorded3/19/1999

Property Built

Built

Year Built: 1952