Skip to content

428 Abbott RdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block4203
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
57%
Improvement Value:$325,900
43%
Total Assessment$757,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,344+3.5%
2024$9,989+9.5%
2023$9,125+6.2%
2022$8,591+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 4815, Page 125Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 2995, Page 2290Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 8821, Page 432Recorded6/9/2005

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 8684, Page 733Recorded5/24/2004

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,194DeedBook 8633, Page 800Recorded11/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1955