Skip to content

29 Engle RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$882,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block4206
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,831
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
47%
Improvement Value:$487,400
53%
Total Assessment$919,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,633+3.1%
2024$12,251+7.3%
2023$11,413+6.1%
2022$10,758-8.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$882,000

From:

To:

Sq Ft2,831DeedBook 4705, Page 142Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$634,900

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 8614, Page 479Recorded9/17/2003

Property Built

Built

Year Built: 1952