Skip to content

16 Ferndale RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block4213
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,200
62%
Improvement Value:$272,300
38%
Total Assessment$718,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,749+3.2%
2024$9,445+7.9%
2023$8,755+6.2%
2022$8,246+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 8702, Page 132Recorded7/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1952