Skip to content

12 King RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block4211
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,200
61%
Improvement Value:$290,800
39%
Total Assessment$746,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138+4.1%
2024$9,739+8.0%
2023$9,018+6.2%
2022$8,490+7.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 2611, Page 202Recorded5/16/2017

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 8415, Page 111Recorded10/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1952