Skip to content

413 Burnet PlParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block4409
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,923
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
53%
Improvement Value:$368,400
47%
Total Assessment$776,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,936+2.9%
2024$10,626+8.5%
2023$9,792+5.3%
2022$9,300-16.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,343DeedBook 8618, Page 529Recorded10/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1955