Skip to content

E 134 Midland AveParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Sep 3, 2013

Property Information

Block4411
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,841
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,600
54%
Improvement Value:$290,500
46%
Total Assessment$637,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,972+2.8%
2024$8,724+8.4%
2023$8,050+5.2%
2022$7,653-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$553,000

From:

To:

Sq Ft1,841DeedBook 1508, Page 1100Recorded9/6/2013

Property Sale

Sale
$572,000

From:

To:

Sq Ft1,841DeedBook 9134, Page 244Recorded8/23/2006

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,066DeedBook 8645, Page 451

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7883, Page 264NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/7/1996

Property Built

Built

Year Built: 1956