Skip to content

108 Jackson PlParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block4406
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,900
62%
Improvement Value:$283,800
38%
Total Assessment$755,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+3.0%
2024$10,381+11.2%
2023$9,338+5.2%
2022$8,879-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 1243, Page 1213Recorded1/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1962