Skip to content

389 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block4413
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,075
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
52%
Improvement Value:$352,100
48%
Total Assessment$728,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,248+3.2%
2024$9,927+8.8%
2023$9,123+5.5%
2022$8,651-13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 1775, Page 837NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1949