Skip to content

399 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 15, 2004

Property Information

Block4413
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,081
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,700
64%
Improvement Value:$201,800
36%
Total Assessment$556,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+3.0%
2024$7,570+8.7%
2023$6,965+5.2%
2022$6,618+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,081DeedBook 8671, Page 36NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1955