Skip to content

194 Nimitz RoadParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4509
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,500
61%
Improvement Value:$277,600
39%
Total Assessment$703,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,603+2.6%
2024$9,357+8.2%
2023$8,650+5.2%
2022$8,224-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955