Skip to content

361 Elliot PlaceParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Jun 8, 2001

Property Information

Block4506
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
52%
Improvement Value:$356,800
48%
Total Assessment$744,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,184+3.0%
2024$9,888-0.8%
2023$9,972+5.4%
2022$9,460-1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7946, Page 539Recorded1/30/1997

Property Built

Built

Year Built: 1951