Skip to content

221 Lentz AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 27, 2008

Property Information

Block4604
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
64%
Improvement Value:$214,100
36%
Total Assessment$601,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,377+2.9%
2024$8,138+9.3%
2023$7,443+5.6%
2022$7,048-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$546,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9377, Page 1Recorded8/8/2007

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft957DeedBook 8491, Page 185Recorded7/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1948