Skip to content

215 Lentz AveParamus, NJ 07652

Built 2018

Last Sale Price
$1,427,000
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block4604
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,358
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
24%
Improvement Value:$1,212,300
76%
Total Assessment$1,599,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,678+2.5%
2024$22,126+7.7%
2023$20,536+5.2%
2022$19,515+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,427,000

From:

To:

Sq Ft3,358DeedBook 3080, Page 504NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 2824, Page 1854Recorded1/2/2018