Skip to content

237 Diane PlaceParamus, NJ 07652

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block4606
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$401,200
58%
Improvement Value:$288,300
42%
Total Assessment$689,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+3.0%
2024$9,107+8.6%
2023$8,384+5.4%
2022$7,956-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$915,000
Sq Ft2,202DeedBook 5603, Page 611Recorded9/18/2025

Property Built

Built

Year Built: 1952