Skip to content

226 Hillside AvenueParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 6, 2000

Property Information

Block4606
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,195
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,700
71%
Improvement Value:$160,100
29%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,285+3.2%
2024$7,061+10.1%
2023$6,412+5.7%
2022$6,063-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,195DeedBook 8267, Page 602Recorded4/25/2000

Property Built

Built

Year Built: 1950