Skip to content

196 Concord DriveParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Jul 17, 1996

Property Information

Block3801
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,000
68%
Improvement Value:$183,000
32%
Total Assessment$574,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.9%
2024$7,757+9.4%
2023$7,091+5.6%
2022$6,717-9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

DeedBook 7902, Page 312Recorded8/12/1996

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7289, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1950