Skip to content

242 Diane PlParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2006

Property Information

Block4607
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
48%
Improvement Value:$429,000
52%
Total Assessment$832,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,676+2.9%
2024$11,342+8.2%
2023$10,481+5.2%
2022$9,959-7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$607,000

From:

To:

Sq Ft3,510DeedBook 8634, Page 71Recorded11/17/2003

Property Built

Built

Year Built: 1952