Skip to content

143 Ivanhoe DriveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block5501
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,809
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
33%
Improvement Value:$832,900
67%
Total Assessment$1,239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,556+3.0%
2024$17,037+27.1%
2023$13,404+98.0%
2022$6,769-4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,809DeedBook 4514, Page 1171Recorded12/30/2021

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,117DeedBook 3809, Page 1936Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 7744, Page 64Recorded11/2/1994

Property Built

Built

Year Built: 1955