Skip to content

288 Taft CourtParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 1997

Property Information

Block4612
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,938
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,600
39%
Improvement Value:$729,900
61%
Total Assessment$1,191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,966+2.9%
2024$16,495+8.6%
2023$15,182+5.2%
2022$14,433-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966